בן אדם אוניברסלי – סופר

בן אדם אוניברסלי

מבן אדם אוניברסלי, 16.1.17

מתרגמת הגונה וישרה.

כאשר החלטנו לתרגם את הספר “גוי במדינת היהודים” איילת ואני פנינו לכמה מוסדות ומתרגמים כדי לשנע את הספר משפת “הקודש” העברית לשפת ההמונים היא האנגלית. אחרי חיפוש מטלטל מעט חייגנו לשוש הרשקו מתרגמת חיפאית. היא נשמעה בטלפון רשמית ואדיבה וקבענו אתה פגישה. מאותו יום שנרקם בינינו לבינה “הרומן התרגומי”,  בלטו אצלה שלוש תכונות ראויות לציון ולהערכה והן ההגינות, היושרה והמקצועיות.

ראשית ההגינות. לא תמיד המתרגמת או המתרגם מוצא את עצמו בשדרה אידאולוגית אחת עם הטקסט שהוא מתרגם, וכאן מצפה לו מבחן לא פשוט, לתרגם בדיוק מקצועי ולהתנתק מהעניין הערכי שעל ברכיו הוא גדל למען ההגינות והנאמנות למקצוע וללקוח- ושוש עמדה בזה בגבורה ועל כך מגיע לה כל הכבוד ותודה.

הדבר השני היושרה. שושי אישה ומתרגמת ישרה, גם בהכנת החוזה גם בשלבי התשלום היא ואנחנו היינו מתואמים לחלוטין. אנו שילמנו בזמן ועד השטר האחרון ושושי חישבה רשמה ושלחה חשבונית עם הבהרות והערות.

דבר שלישי הוא המקצועיות.  במהלך עבודת התרגום שוש  לא פעם מתקשרת לשאול ולהבהיר מילה או מושג, מחפשת ובודקת את הביטויים  המתאימים ביותר לרוח הדברים על מנת לתרגם את הטקסט בצורה המדויקת ביותר. אחרי התרגום תמיד תמיד הייתה פתוחה ומוכנה, בכל שעה, לשאלות מאתנו ושפיכת אור על פינות לא ברורות.

על כל אלו מגיעה לה שוב תודה רבה וכל הכבוד, שושי דרכיך צלחה וישר כוח.

בכבוד רב בן אדם אוניברסלי.

ועוד המלצה מבן אדם אוניברסלי ואיילת כהן:

לך שוש תודה על התרגום מהערבות הפתוחות של דרום וצפון הנגב, דרך ארבעים וחמישה מקומות עבודה, בנוסף לגט כריתות לדת ההתגלות – כל זה סוכם ב”גוי במדינת היהודים” זהו שמו של הספר. עד כאן בעברית, עד שהוחלט שחשוב שחומר זה לדעתנו ודעת רבים יתורגם ויפורסם באנגלית. וכאן שוש הרשקו נכנסת לתמונה. לעבוד עם שושי הייתה חוויה מהנה ומהממת בשבילנו. הרצינות, המחויבות, האחריות, הטלפונים, האס. אם אסים והאי מיילים שהיא שולחת והעידכון היומיומי שלה על כל התקדמות בעבודת התרגום. שאלותיה האחראיות לגבי כל מושג שם או מילה שצריך לברר לגבי תרגומה. שוש לא תשקוט ולא תנום עד שכל דבר יבוא על מקומו. שוש, לסיום כאשר סיימת את המלאכה והודינו לך אמרת לנו “אני פה, כל מה שצריך אני לרשותכם”- שושי את אדיבה ונדיבה ותודה לך על כך.

בכבוד רב

בן אדם אוניברסאלי ואיילת כהן